Zásady bezpečného skákání na trampolínách v akci
Že jsou trampolíny nebezpečná záležitost, a že jsou vhodné maximálně pro dospělé, je absurdní tvrzení, nepodložené fakty a praktickými zkušenostmi. Úrazy ve spojitosti s tímto nářadím jsou velmi výjimečné, a pokud k nim dojde, jsou jejich příčinou zpravidla nedodržená doporučení a zásady zdravého selského rozumu. Nejvíce úrazů je zaznamenáno v USA a v Kanadě a jde především o nepozornost a nevhodné využívání, včetně nedostatečných bezpečnostních opatření.
Především záleží na ochranných prvcích a zabezpečení ve formě krytu pružin a ochranné sítě. Rovněž není příliš moudré postavit odrazovou plochu na pískoviště nebo do podobného rozměklého terénu. Někteří lidé zbytečně riskují a skáčou v uzavřené místnosti s nízkým stropem, pohybují se pod větvemi vzrostlých stromů, anebo dokonce podlézají odrazovou plochu v době, kdy na ní někdo skáče. Výjimečné nejsou ani případy cvičení se žvýkačkou nebo s přežvykováním svačiny, kdy hrozí nebezpečí zadušení. Děti mají také tendenci využívat trampolíny v akci ke hraní, odkládají na ně různé předměty, zvláště nebezpečné jsou ostré hrany a rohy hraček, mobilní telefony po kapsách, prstýnky, řetízky, náramky a jiné šperky, které se mohou zaplést a způsobit nepříjemný úraz.
Trampolína je jen pro jednoho
Pochopitelně, že ji může využívat celá rodina, ale nikoli všichni najednou. V době, kdy na ní někdo skáče, by na její povrch neměl nikdo vstupovat. Podle dostupných statistik se nejvíce těchto nepříjemných incidentů přihodí právě v okamžiku, kdy ji využívá více dětí nebo dospělých lidí současně.
Ukotvení na pevné ploše
Zásadní je rovněž najít vhodné umístění tohoto nářadí, nejlépe na trávníku, kam se pevně zapře nosná konstrukce. U větších průměrů je žádoucí opěrné trubky zajistit kotevní sadou zápustných ocelových kolíků pod zemský povrch. Nářadí by mělo být zároveň umístěno v bezpečné vzdálenosti od stěn domů, alespoň půl druhého metru z každé strany.