Ubytování v Mikulově využijte k rekreaci na přehradě Nové Mlýny
Při pobytu na jižní Moravě, v jedné z nejpůsobivějších vinařských oblastí střední Evropy, v blízkosti Chráněné krajinné oblasti Pálava nemůžete přehlédnout rozsáhlou vodní plochu – vodní nádrž Nové Mlýny. Je to zároveň největší vodní rezervoár na Moravě a druhá největší přehrada v České republice po nádrži Lipno.
Zaujímá skutečně impozantní rozlohu téměř 3227 hektarů, je dokonce větší, než známé rekreační oblasti Pražanů – Slapská a Orlická přehrada. Ve skutečnosti se jedná o tři oddělené vodní plochy, propojené v rámci jedné soustavy, mají podobu kaskády, ale co je velmi překvapivé, jde o údolní nádrž vybudovanou v původním toku řeky Dyje. Vzhledem k nížinnému terénnímu reliéfu je přehrada také velmi mělká. Ve srovnání s maximální hloubkou Lipna (21 metrů) a Orlíku (dokonce 74 metrů) jde spíše o plochu, připomínající jihočeské rybníky.
Výstavba přehrady započala v roce 1975 a probíhala téměř 15 let. Důvodem pro její vybudování byla ochrana vinařské oblasti před záplavami, ale tento způsob regulace vodního toku se ukázal jako problematický, byla totiž zaplavena většina původního mokřadního porostu v údolí Dyje, který rovněž nadbytek vody v krajině zadržoval a měl dokonce vyšší schopnost regulovat průtok v Dyji, než přehrada v období zvýšených vodních stavů.
V současné době se nádrž využívá pro výrobu elektrické energie a pro rekreační účely. Je možné tu provozovat vodní sporty, ovšem pouze na horní a spodní části přehrady. Prostřední část kaskády je chráněna jako Přírodní rezervace Věstonická nádrž.
Až budete mít v plánu navštívit Břeclavsko a budete hledat ubytování Mikulov v některém z komfortních hotelů v Mikulově, Valticích nebo v Lednici, nenechte si ujít nejen Lednicko-valtický areál, Pavlovské vrchy a přehradu Nové Mlýny, ale vydejte se k zachovalému porostu lužního lesa, který zde na řece Dyji stále ještě zdobí krajinu jako varovné memento před neuváženou výstavbou některých vodních děl.