Na co bychom si měli dávat na internetu pozor, aneb soukromí není to jediné, co je třeba chránit. Fake news, hoaxy a nenávist.
Internet je zdánlivě nekonečným zdrojem zábavy, kontaktu, informací, poučení a příležitostí. S příchodem sociálních sítí se čím dál, tím více zdůrazňovalo, jak důležitá je prevence a ochrana našeho soukromí a osobních údajů.
Je to zcela logické. Rozumný, ale hlavně informovaný člověk nebude na sociálních sítích sdílet příliš soukromý obsah a nebude například veřejně sdělovat, že se chystá opustit na týden svůj dům, což je prakticky pozvánka pro zloděje. Stejně tak nebude odpovídat na podezřelé emaily, otevírat podezřelé odkazy a nebude sdělovat žádné jiné osobní údaje, nebo choulostivé údaje.
To vše už je pro většinu z nás, kdo se pohybujeme online denně jasná věc, a ačkoliv chybovat může každý, toto pravidlo již máme jaksi vžité. Co pro nás ale začíná být skutečným nebezpečím jsou informace, které přijímáme. Jen málo, kdy jsme varovaní, abychom si dávali pozor na to, čemu na internetu uvěříme, a proto se čím dál tím více rozmáhá nejen fenomén fake news, ale i na pohled neškodné komentáře, články, blogy a návody ohledně témat, o kterých ale autor není dostatečně informován.
Denně jsme proto masírování nesmyslnými články o zaručených dietách založených na pití „zázračných“ zeleninových džusů, jsme přesvědčování, že pokud budeme používat med namísto cukru, naše životy se změní k nepoznání a tak dále, a tak dále. Tyto marketingové tahy, (které mají většinou na svědomí výrobci oněch zázračných zeleninových džusů), nebo prostě jen výroky neinformovaných lidí, kteří hledají zkratky na cestě za svou vysněnou postavou, jsou zdánlivě neškodné. Ale i tak mohou mít nemilé účinky na důvěřivé čtenáře a čtenářky, kteří si mohou vážně poškodit zdraví.
Kromě těchto marketingových tahů se ale rozmohl ještě další nešvar, který představuje mnohem větší nebezpečí. Mluvíme zde o šíření nenávistných ideologií a fake news. Ať už se jedná o nepodložené články o neexistujících uprchlících na českých hranicích, nebo o citace politických výroků, které nikdy z úst daných politiků nezazněli. Tento problém je založen na neinformovanosti a často i nevzdělanosti. Je velmi lehké zahrát cíleně na něčí strunu nenávisti, aby se šířila dál.
Proto je pro nás, v už pokročilé době sociálních sítí, důležité umět si vyhledávat informace. Umět rozlišit lživé zdroje od objektivních, umět slušně diskutovat a argumentovat. Kromě našeho soukromí, musíme totiž chránit i sami sebe a přemýšlet nad novými a novými informacemi, které jsou nám každý den k dispozici.