Jak to zvládají podnikatelé?
Soukromí podnikatelé si žijí jako páni. To ovšem jenom tak dlouho, dokud jim jejich podnikání vynáší. Jakmile se totiž něco obrátí k horšímu, jakmile přestanou chodit peníze v dostatečném množství, je naopak zle. A to klidně i nejhůře, jak jenom může být, co se finanční situace týká. A to i když si to podnikatel pochopitelně nepřeje a činí vše, co se jenom učinit dá, aby podobné nepříjemné situaci zabránil. V životě soukromníků jsou totiž i situace, jež tito zkrátka ovlivnit nedokážou, ani kdyby se rozkrájeli, jsou tu i problémy s odběrateli, dodavateli či třeba úřady, jež nejednou nelze předvídat a ovlivnit.
A co má dělat soukromý podnikatel, když se mu zrovna nevede a jeho příjmy tak klesly dokonce pod úroveň, jež je nezbytná pro přežití jeho a jeho firmy? Pak se to dá někdy zvládnout s pomocí úspor nebo příjmů z jiné výdělečné činnosti. A někdy to nespraví už nic jiného než půjčka.
S půjčením si nemusí být problémy. Ale byť tyto být nemusí, nejednou nastanou. A to tehdy, když si dotyčný podnikatel nevybere vhodnou finanční instituci a typ půjčky. Ono totiž není vše automaticky dostupné každému, kdo si o to požádá. A když zájemce nesplní to, co od něj poskytovatel půjčky očekává, mívá smůlu a pomoci se nedočká.
Ale pomoci se naopak téměř jistě dočká ten, jehož volbou se stane americká nebankovní hypotéka. U té se totiž nevyžaduje o nic víc, než je nezbytně zapotřebí k ověření si toho, zda bude dotyčný žadatel splácet. To znamená, že tu každý musí dát do zástavy nemovitost odpovídající hodnoty, jak už to u hypoték chodí, a mít příjmy dostatečné alespoň ke placení těch nejnižších nastavitelných splátek. I tak málo stačí k tomu, aby se žadateli dalo vyhovět, aby se mu mohl odpustit třeba i nějaký ten záznam v registrech dlužníků nebo jiný nedostatek. A tak právě zde nejednou podnikatelé seženou peníze na podporu své živnosti, i když jsou coby žadatelé všelijací, jen ne dokonalí.